Crossfit Yapanlara Beslenme Önerileri

CROSSFİT SPORCULARI NASIL BESLENMELİ?


Doğru bir Crossfit diyetine nasıl başlamak gerekiyor? Crossfit yapıyorum, nasıl beslenmeliyim? Sıkça sorulan bu ve benzeri sorulara, dünyanın en önde gelen Crossfit kaynaklarından cevaplar bulduk. Cevaplara geçmeden önce genel olarak bilmenizi isteriz ki, beslenmeyi ayrı bir diyet süreci olarak değil, bir yaşam stili olarak görmelisiniz! Bu noktada anlaştıysak, şimdi sıkça sorulan sorulara ve cevaplarına geçebiliriz.

Ne Yemeliyim?

Öncelikle, ilk tercihimiz iyi kalitede besin tüketimi olmalı. Kulağa basitmiş gibi görünse de sporcuların çoğu bu en önemli beslenme kuralına uymayabiliyorlar! Çünkü iri taneli yemekler, ekmek ve diğer işlemden geçirilmiş karbonhidratlar iyi beslenme listesine ait değiller ve kimi sporcular tarafından çok tüketildiklerini biliyoruz! Bir markete girdiğinizde, sağlıklı besin adına seçim listenizde ilk olarak; yağsız et, meyve ve sebze, kabuklu yemişler ve tohum ürünleri besinler olmalıdır.
Crossfit yapmaya başladıysanız yemek programınızı birden değiştirmeyin, bunun yerine; yemek alışkanlığınızda gerçekleştireceğiniz küçük, sık ama devamlılık gösteren değişimler daha doğrudur!

Dışarıdaysam Nasıl Beslenmeliyim? Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bir restoranda sağlıklı yiyecek seçimi yapmak, doğrusunu söylemek gerekirse oldukça zordur. Ama yine de, tercih ettiğiniz yemeği protein planınıza göre seçebilirsiniz. Ortalama olarak, avucunuz büyüklüğünde et tercih edin. Yanına ise, menüye uygun olarak sağlıklı karbonhidrat ürünleri ekleyebilirsiniz. Örneğin; meyve veya tatlı patates gibi… Sebze ve meyve, en iyi seçeneklerdir! Örneğin; yaklaşık 170 gr biftek ve yanında brokoli harika bir seçim!Özel Olarak, Spordan Önce Ne Tüketmeliyim?

Optimum performans için, crossfit çalışmanızdan 24 saat önce şu yiyeceği mutlaka tüketin gibi bir tavsiyemiz yok! En başında da belirttiğimiz gibi, sağlıklı beslenme, yaşam stilinizin ayrılmaz bir parçası olmalı.

Bu konuda sorulması gereken doğru soru şudur: “Spordan ne kadar önce yemeliyim?” Bunun cevabı da her sporcu için değişkenlik gösterir. Hemen hemen hiçbir sporcu crossfit öncesine özel bir beslenme yapmaz.

Genellikle 30 dk. veya biraz daha öncesi, yemek için uygundur. Yaptığımız araştırmalara göre çoğu crossfit sporcusu, çalışmasından yaklaşık 1 saat önce günlük rutininde beslenmesini tamamlamış oluyor. Bazılarıysa, mide çalkantısı yaşamamak için bu süreyi daha uzun tutuyor. Yine de, eğer yeterince beslenmeden spor yaparsanız, vücudunuzu ihtiyacı olan enerjiden alıkoymuş olursunuz. Bu yüzden crossfit öncesinden en az 1, en geç 3 saat öncesinde beslenmenizi mutlaka tamamlamış olun. En iyi cevabı kendi deneylerinizden yola çıkarak kazandığınız kişisel deneyimleriniz verecektir.

Özel Olarak, Spordan Sonra Ne Tüketmeliyim?

Sporcuların en çok hata yaptıkları yer burası! Kimisi, spor sonrasında bir tost yiyerek, beslenmesinin geri kalan 23 saatini tamamladığı hayaliyle yaşıyor.

Crossfit sonrası uygun beslenmenin püf noktası, bedeninizdeki glikojen depolarını takviye etmek ve doku gelişiminin başlaması için gereken proteini sağlamaktır! Bunun da optimum bir oranda sağlanması gerekir. Böylece bir sonraki crossfit çalışmanızdan daha iyi sonuçlar alırsınız. Gün içerisinde yaşayacağınız açlık hissini düşürmüş olursunuz, vücut kompozisyonunuz da artar!

Crossfit çalışmanız sonrası mutlaka tüketmeniz gereken iki besin şunlardır:
1. Hızlı emilebilir karbonhidrat (meyve, (özellikle; kabuksuz, etli ve zarlı meyveler), tatlı patates, pirinç, hatta şeker!)
2. Hızlı emilebilir protein (whey protein)

Crossfit çalışmanız sonrası mutlaka tüketmeniz gereken ve tek seçenek olan whey için, size önerimiz Tazelen Whey Protein olur! Tazelen Whey Protein, 300 ml’de tam 30 gr protein içeriyor! Aynı zamanda, içerisinde 15gr Kalsiyum, BCAA vitaminleri ve aminoasit barındırıyor. Yüksek miktarda protein içerdiğinden dolayı sporcuların en çok şikâyet ettikleri açlık hissini, yok ediyor!

Kısacası, bir crossfit sporcusu olarak, sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığınıza ek olarak yapmanız gereken tek şey spor sonrası besin ihtiyaçlarınızı gidermek.
Sporla ve sağlıkla kalın!

Son Yazılar
Çocuklarınıza Sporu Sevdirin
Uyku Kilo Aldırır mı?
Trx yöntemi ile zayıflama
Neden Kilo Alırız
Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir